četvrtak, 28 majaApa-press vam želi dobrodošlicu!

NEZABORAVLJEN DOGAĐAJ – MARATONSKA UTAKMICA NAVIJAČA CRVENE ZVEZDE I PARTIZANA

U ALEKSI ŠANTIĆU – JULIA 1983 ODIGRAN NESVAKIDAŠNJI I VEOMA ATRAKTIVAN FUDBALSKI SUSRET NAVIJAČA DVA NAJPOPULARNIJA SRPSKA KLUBA

PARTIZAN – CRVENA ZVEZDA 448:368

Verliki navijački derbi u maratonskoj utakmici navijača Crvene zvezde i Partizana odigran je u Aleksi Šantiću 9. i 10. jula 1983. godine na igralištu Sportskog centra u ovome mestu.

Utakmica je bez prekida trajala 39 sati i 14 minuta. Počela je u subotu, 9 jula u 7,00 sati, a završena je u nedelju, 10 jula u 22 sata  i 14 minuta. Postignuti rezultat je 448:368 u korist navijača Partizana.

U ovom, spektakularnom susretu ljutih rivala učestvovalo je ukupno 127 igrača i 4 sudije. U ekipi Partizana nastupilo je 57 igrača, a u ekipi njihovih protivnika, Crvene zvezde 70. Svako od prijavljenih učesnika mogao je da nastupi na meču i da odigra najmanje jedan sat utakmice bez prekida, a više, ko je koliko mogao i hteo.

Akteri nezaboravnog fudbalskog maratona

Utakmicu je pratilo nekoliko zapisničara, koji su striktno vodili računa o nastupu svakog igrača, vođen je protokol po svakom satu meča i upisivani su sastavi i strelci po minutama nastupa.

Do desetog časa ove utakmice, kroz sastav Partizanovaca prošlo je ukupno 27 igrača, a za isti period kod Zvezdaša 24. Deset sati kasnije, do dvadesetog časa, kod Partizanovaca je igralo 45 igrača, akod Zvezdaša jedan više 46.

Navijao iz srca za svoje

Rekord u dužini nastupa u maratonskoj utakmici postavio je igrač Partizanovih navijača, Pedrag MARČO, koji je odigrao jednu trećinu susreta, ukupno 13 sati. U proseku svaki treći sat je ulazio u igru. Po broju nastupa iza njega slede: Nenad Marčo (CZ)-11 sati, Krsto Miličić (P)-10, Andrija Ferenčević (CZ) -9, Dragan Pudar (P)-9, Slađan Starčević (CZ)-8, Gojko Matković (P)-8 itd.

Nasjduže su igrali u jednom terminu, bez prekida (3 časa): kod Zvezde : Dragan Srbinovski 9 jula ( od 7-10), Andrija Fernčević 9 jula od 7-10, Lazo Bajić 10 jula od 6-9, Balaž Kolar 10. jula od 9-12, Mirko Mandić 10 jula od 6-9.

Kod Partizanovaca: Predrag Marčo 10. jula od 10-13, Marko Tanasić 10 jula od 03-06.

Mereno satima i pobedama, stanje je sledeće: Partzanovci su pobedili 18 puta, Zvezdaši 17, a četiri susreta su završena nerešenim rezultatom.

Najveća pobeda Zvezdaša je 18:0 u 18 satu meča od 24-01.Najveća pobeda Partizanovaca je 27:3 u 26 satu između 8-9. 10 jula.

Postignuto je ukupno 816 golova, od toga Prtizan 448 a Zvezda 368. Evidentirano je i sedam autogolova. Zvezdaši su u sopstvenu mrežu poslali 4 lopte, a Partizanovci 3. Kod igrača Zvezde dogodilo se to (nehotice, naravno) Milašinoviću, G. Dragiću, Matiću i Šmitu. Patizanovi igrači Ilija Stojanovski i Boško Boškov su savladali svog golmana, a treći je nepoznat.

Prate zbivanja i čekaju svojih sat vremena

Najviše golova po jednom satu nastupa postigli su Momir Milunović i Dragomir Ivanišević, po 11 golova. Prvi je dao u 5 satu nastupa, a drugi u sedmom (oba kod Partizanovaca). Kod Zvazdaša, Rajko Gatarić je dao 9, a Veljko Vučić dva puta po 8.

Najbolji strelci maratona su Predrag Marčo(P) sa 55 golova i Veljko Vučić (CZ) sa 44 gola. Prvi je dao iz 13 sati nastupa, a drugi iz 7. Kod Partizanovaca Gojko Matković je dao 45 golova iz 8 sati nastupa, a slede Marko Tanasić 30 (5),Momir Milinović 29 (6), Predrag Badža 22 (7), Krsto Miličić 18 (10), Marko Bošnjak 16 (6)