nedelja, 12 julaApa-press vam želi dobrodošlicu!

NEZABORAVLJEN DOGAĐAJ – MARATONSKA UTAKMICA NAVIJAČA CRVENE ZVEZDE I PARTIZANA

U ALEKSI ŠANTIĆU – JULIA 1983 ODIGRAN NESVAKIDAŠNJI I VEOMA ATRAKTIVAN FUDBALSKI SUSRET NAVIJAČA DVA NAJPOPULARNIJA SRPSKA KLUBA

PARTIZAN – CRVENA ZVEZDA 448:368

Verliki navijački derbi u maratonskoj utakmici navijača Crvene zvezde i Partizana odigran je u Aleksi Šantiću 9. i 10. jula 1983. godine na igralištu Sportskog centra u ovome mestu.

Utakmica je bez prekida trajala 39 sati i 14 minuta. Počela je u subotu, 9 jula u 7,00 sati, a završena je u nedelju, 10 jula u 22 sata  i 14 minuta. Postignuti rezultat je 448:368 u korist navijača Partizana.

U ovom, spektakularnom susretu ljutih rivala učestvovalo je ukupno 127 igrača i 4 sudije. U ekipi Partizana nastupilo je 57 igrača, a u ekipi njihovih protivnika, Crvene zvezde 70. Svako od prijavljenih učesnika mogao je da nastupi na meču i da odigra najmanje jedan sat utakmice bez prekida, a više, ko je koliko mogao i hteo.

Akteri nezaboravnog fudbalskog maratona

Utakmicu je pratilo nekoliko zapisničara, koji su striktno vodili računa o nastupu svakog igrača, vođen je protokol po svakom satu meča i upisivani su sastavi i strelci po minutama nastupa.

Do desetog časa ove utakmice, kroz sastav Partizanovaca prošlo je ukupno 27 igrača, a za isti period kod Zvezdaša 24. Deset sati kasnije, do dvadesetog časa, kod Partizanovaca je igralo 45 igrača, akod Zvezdaša jedan više 46.

Navijao iz srca za svoje

Rekord u dužini nastupa u maratonskoj utakmici postavio je igrač Partizanovih navijača, Pedrag MARČO, koji je odigrao jednu trećinu susreta, ukupno 13 sati. U proseku svaki treći sat je ulazio u igru. Po broju nastupa iza njega slede: Nenad Marčo (CZ)-11 sati, Krsto Miličić (P)-10, Andrija Ferenčević (CZ) -9, Dragan Pudar (P)-9, Slađan Starčević (CZ)-8, Gojko Matković (P)-8 itd.

Nasjduže su igrali u jednom terminu, bez prekida (3 časa): kod Zvezde : Dragan Srbinovski 9 jula ( od 7-10), Andrija Fernčević 9 jula od 7-10, Lazo Bajić 10 jula od 6-9, Balaž Kolar 10. jula od 9-12, Mirko Mandić 10 jula od 6-9.

Kod Partizanovaca: Predrag Marčo 10. jula od 10-13, Marko Tanasić 10 jula od 03-06.

Mereno satima i pobedama, stanje je sledeće: Partzanovci su pobedili 18 puta, Zvezdaši 17, a četiri susreta su završena nerešenim rezultatom.

Najveća pobeda Zvezdaša je 18:0 u 18 satu meča od 24-01.Najveća pobeda Partizanovaca je 27:3 u 26 satu između 8-9. 10 jula.

Postignuto je ukupno 816 golova, od toga Prtizan 448 a Zvezda 368. Evidentirano je i sedam autogolova. Zvezdaši su u sopstvenu mrežu poslali 4 lopte, a Partizanovci 3. Kod igrača Zvezde dogodilo se to (nehotice, naravno) Milašinoviću, G. Dragiću, Matiću i Šmitu. Patizanovi igrači Ilija Stojanovski i Boško Boškov su savladali svog golmana, a treći je nepoznat.

Prate zbivanja i čekaju svojih sat vremena

Najviše golova po jednom satu nastupa postigli su Momir Milunović i Dragomir Ivanišević, po 11 golova. Prvi je dao u 5 satu nastupa, a drugi u sedmom (oba kod Partizanovaca). Kod Zvazdaša, Rajko Gatarić je dao 9, a Veljko Vučić dva puta po 8.

Najbolji strelci maratona su Predrag Marčo(P) sa 55 golova i Veljko Vučić (CZ) sa 44 gola. Prvi je dao iz 13 sati nastupa, a drugi iz 7. Kod Partizanovaca Gojko Matković je dao 45 golova iz 8 sati nastupa, a slede Marko Tanasić 30 (5),Momir Milinović 29 (6), Predrag Badža 22 (7), Krsto Miličić 18 (10), Marko Bošnjak 16 (6)

Kod Zvezdaša Veljko Vučić 44(7), Nenad Marčo 28 (11), Miroslav Aleksić 25 (5), Andrija Ferenčević 25 (9), Josip Šmit17 (7), Ilija Gatarić 16 (4) i Boro Janjić 16 (4)

Najmlađi i najstariji učesnik susreta Slađan Starčević i pekar Branko Dokić

U 19 minuti utakmice postignut je prvi gol na meču, a dao ga je Zvezdaš Dragan Srbinovski. Navijači Partizana su izjednačili u 21 minuti, a strelac je Predrag Marčo. Poslednji gol na utakmici postigao je Mladen Vujković u 2.353 minuti meča. Stoti gol za Partizan postignut je u 507 minuti, u 9 satu meča, a strelac je bio Željko Ličina. Stoti gol za Zvezdaše postigao je Zdravko Vidović u 825 minuti utakmice. U 99 minutu utakmice Predrag Badža je postigao gol za svoju ekipu. Momir Milunović je bio strelac u 499 minutu meča. Gol je pao i u 1.001 minuti, a strelac je bio Boško Bošlov. Krsto Miličić je bio strelac u 1.499 minuti utakmice. Trostruka radost navijača Crvene Zvezde bila je oko 2.000 minuta utakmice. Naime, u 1.998-1.999. i 2.000 minutu Miroslav Aleksić je postigao het-trik za svoj tim. Stoti gol na utakmici postigao je Partizanovac Slobodan Banić, a to je bio njegov jedini gol na meču. Petstoti i 501 gol na utakmici dali su igrači Partizana, oba su pala u 1.526 minuti, a strelci su bili Todo i Gojko Matković.

Bez puno posla, sudija Vinko Janković

Najstariji učesnik derbija bio je pekar Branko Dokić (1925), a najmlađi Slađan Starčević (1968)

Među rekorderima na maratonu bili su i sudije ove utakmice, koji su korektno obavili svoj posao na ovom neobičnom meču.

Branko Šarkanović je utakmicu vodio 750 minuta (12,5 sati) 9. jula od 7-14,30 i od 21-24 i 10 jula od 15-17.

Vinko Janković je vodio meč 1.261 minut ili 21 sat. 9. jula od 14,30-21 i 10 jula od 0-13, 01 i od 20-21. 19,5 sati u jednom danu, a 781 minut bez prekida.

Petar Gerhart je vodio meč 299 minuta ili 5 sati 10. jula od 13,01-15 i od 17-20

Milorad Napijalo je vodio utakmicu poslednja 74 minuta , 10 jula od 21-22,14.

Vredno je zabeležiti i rekordera u vođenju zaopisnika, a to je Duško Bobić iz Sombora.

Ovaj, po svemu neobičan derbi navijača pratila je radio difuzna mreža bivše države i nekoliko dnevnih i nedeljnih novina.

Radio NOVI SAD I je u nedelju u sportskom popodnevu imao direktno uključenje sa terena u SC u Aleksi Šantiću, a meč je ispraćen komentarisanjem novinara Nikole Žarkovića. U večernjem dnevniku istog radija je vest objavljena.

U emisiji „Vreme sporta i razonode „ Prvog programa Radio Beograda, objavljen je trenutni rezultat, i dat je kratak komentar ovog događaja. U večernjem dnevniku istog programa, ova vest je bila u udarnom terminu, kao vest dana. Radio Sombor je u Jutarnjem programu subotom objavio vest o početku meča u Aleksi šantiću.

Ovaj događaj ispratili su POLITIKA EKSPRES, PARTIZANOV VJESNIK, DNEVNIK (NS), i beogradski SPORT.

Sada, 37 godina kasnije, 23 učesnika derbija (13 Zvezdaša I 10 Partizanovaca), nažalost nije više među živima, od čega dva oca i dva sina (Branko i Borivoj Dokić i Milan i Jovica Antelj.